جستجوی مقالات

علت صدای غیر عادی ماکروفر

علت صدای غیر عادی ماکروفر

برای اینکه بدانیم  دارد علت صدای غیر عادی ماکروفر چیست؟ و راه حل برطرف کردن این مشکل چیست در ادامه با ما همراه باشید.در صورتی که در زمان استفاده از ماکروفر به تازگی صدا و نویز های عجیب می شنوید بهتر است از ادامه ی استفاده از دستگاه اجتناب کنید زیرا در صورت استمرار در استفاده، می تواند باعث بروز مشکلات بزرگتری می گردد

پیشگیری از سر و صدای مایکروفر

قبل از بررسی علت سر و صدای ماکروفر بایستی برخی نکات ایمنی را نیز با هم مرور کنیم.

رعایت نکات زیر می تواند در پیش آمد چنین حوادثی در دستگاه شما پیشگیری به عمل بیاورد.

و رعایت دو نکته:

 • چه ظرف هایی را نباید در ماکروفر گذاشت؟
 • چه غذاهایی را نباید در ماکروفر گذاشت؟

علل بروز صدا و نویز غیر عادی در ماکروفر

• دقت کنید که سینی در منطقه مشخص (روی خار تعبیه شده کوپل) قرار بگیرد
• حرکت ریل زیر سینی بر روی جرم ها و چربی ها
• صدای موتور چرخاننده در کف ماکروفر
• ایراد در تراس های ولتاژ که با سر و صدای ماکروفر همراه است.
• نقص در کارکرد خازن ماکروفر
• دیود نیز چون در مدار خازن و ترانس قرار دارد خرابیش علت سر و صدای ماکروفر است.
• ممکن است فن گریل به دلیل خرابی صدا زیاد داشته باشد
• فن خنک کننده مگنترون نیز با گرفتن جرم یا نیم سوز شدن علت سر و صدای ماکرفرمی باشد.
• چنانچه پروانه فن بشکند یا کج شود باعث صداهای آزار دهنده در ماکروفر می شود.
• گاهی صدای نویز های بلند می تواند به دلیل جرقه زدن ماکرفرمیباشد.

سوختن دیود علت سر و صدای ماکروفر

یکی از دلایلی که باعث می شود تا ماکروفر سر و صدا ایجاد کند و عملکرد خوبی نداشته باشد سوختن دیود دستگاه است. دیود وسیله ای است که در ماکروفر جریان و ولتاژ ورودی را دو برابر می نماید تا سایر قطعات ماکروفر بتوانند از آن برای گرم کردن ماکروفر و پختن غذاها کمک بگیرند.

برای تعمیرات ماکروفر به دلیل سوختن دیود:

 • در صورت سوختن دیود بهترین کار تماس با نمایندگی تعمیرات برند ماکروفرتان می باشد.
 • قبل از دست زدن به ماکروفر و انجام کاری حتما سیم برق آن را از پریز جدا کنید.
 • خازن های ماکروفر برق ذخیره زیادی در خود دارند.
 • این برق قبل از انجام تعمیرات سر و صدای ماکروفر بایستی خارج شود.

وقتی مگنترون علت سر و صدای ماکروفر باشد

مگنترون وسیله ای در ماکروفر است که با دریافت ولتاژ دو برابر شده از دیود باعث ایجاد حرارت در این دستگاه شده و باعث گرم شدم آن می شود. در صورت ایجاد صدای وز وز در مگنترون، احتمالا کارکرد این قطعه با مشکل روبرو شده است. برای دسترسی به مگنترون باید اطاقک این دستگاه را خارج سازید.

صدای غیر عادی ماکروفر
صدای غیر عادی ماکروفر

برای تعمیرات سر و صدای مایکروفر وقتی مشکل از مگنترون باشد:

 • احتمالا باید این قطعه را تعویض کنید.
 • حتما از قطعه فابریک برند ماکروفر خود استفاده کنید تا کیفیت دستگاه حفظ شود.
 • قبل از خارج کردن آن ابتدا خازن ها را شارژ کنید تا برقی در دستگاه وجود نداشته باشد.

شفت و سینی اگر به درستی در جای خود قرار نگیرد باعث صدای غیر عادی می‌شود. پس حتما از درست قرار گرفتن ریل و شفت اطمینان خاطر حاصل کنید. دقت داشته باشید که ریل زیر سینی را تمیز نگه دارید.

اگر ظرف سنگین روی سینی گذاشته شده باشد، شنیدن صداهای غیر عادی طبیعی است. البته دقت کنید چون بدنه دستگاه فلزی است، صداها بلندتر به گوش می‌رسد. مثل صدای فن، صدای چرخش سینی و قطعات داخل دستگاه

اگر صدای غیرعادی از سینی ماکروفر شنیده می‌شود، مشکل بایستی مربوط به ریل زیر سینی باشد که کمک می‌کند سینی بدون اصطکاک بچرخد. سینی را از ماکروفر خارج کرده و ریل را برای نشانه‌های شکستگی یا پارگی بازدید کنید. اگر ریل معیوب است آن را تعویض کنید، و ببینید که به طور صحیح به کوپل وصل شده است و وقتی ماکروفر کار می‌کند درست می‌چرخد. در برخی مدل‌ها، صدای غیرعادی ممکن است از چرخ‌های ریل ناشی شود، بنابراین چرخ‌ها را بررسی کنید.

وقتی موتور کوپلینگ علت سر و صدای ماکروفر باشد

صدای غیر عادی ماکروفر
صدای غیر عادی ماکروفر

موتور کوپلینگ یک تیغه فلزی است که به آرامی داخل ماکروفر می‌چرخد. وقتی کوپلینگ به چرخش در می‌آید، انرژی ماکروفر را به طور تصادفی در ماکروفر منحرف می‌کند. وقتی این موتور به درستی کار نکند ایجاد سر و صدا می‌کند و باید توسط متخصصان ماکروفر تعویض گردد.

وقتی فن خنک‌کننده ماکروفر علت سر و صدای ماکروفر باشد

نویز غیرعادی ماکروفر می‌تواند از فن خنک کننده هم ناشی شود. فن خنک‌کننده زمانی که ماکروفر در حال کار است مگنترون را خنک می‌کند و داخل جعبه ماکروفر قرار دارد. برای دسترسی به آن ابتدا ماکروفر را از برق در آورده و جعبه را باز کنید. پوشش مجموعه‌ی فن را بردارید و بینید که پارگی یا خرابی در تیغه‌ها وجود دارد، یا شی خارجی به پره‌ها گیر کرده است که باعث ایجاد صدا شود. همچنین بوش های فن در گذر زمان و یا در اثر جرم گرفتگی مواد غذایی و یا گرد و غبار دچار مشکل شود پس نظافت دستگاه بسیار اهمیت دارد.

 ماکروفر خود را عیب یابی نمایید!

عیب یابی ماکروفر کار خطرناکی است و حتما باید توسط تعمیرکار آموزش دیده رفع عیب شود ، در اینجا آموزش های لازم برای رفع مشکل ماکروفر را داده ایم ؛ اما در نظر داشته باشید که ایمنی شرط اول است.

ابزار مورد نیاز جهت عیب یابی ماکروفر:

 1. اهم سنج
 2. پیچ گوشتی
 3. فیوز کش
 4. دفتر یادداشت

چونکه مشکلی با دستگاه خود دارید و مراحل پخت غذا یا گرم کردن به خوبی انجام نمیشود به مطالعه مقاله عیب یابی ماکروفر پرداخته اید، بعضی از مشکلات و عیب ماکروفر را می توانید خیلی سریع و با قیمت پایین خودتان حل کنید. برای رفع عیب و عیب یابی ماکروفر به یک ولت اهم سج نیاز دارید که در اکثر ابزار آلات فروشی ها قابل دسترس هستند؛ برای اینکه یادتان بماند کدام پیچ متعلق به کجاست، از دفترچه یادداشت استفاده کنید. به جز در موارد خاص ، همیشه دستگاه را قبل از عیب یابی از برق بکشید . حالا ببینیم چطور می توانیم مشکل را حل کنیم.

تعمیر ماکروفر در کرج سرویس

جهت درخواست تکنسین میتوانید با شماره 33521323-026 در کرج و شماره 44698184-021 در تهران تماس بگیرید و یا فرم آنلاین درخواست سرویس را پرنمایید تا همکاران ما در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند. در خواست های آنلاین شامل 10% تخفیف ویژه تعمیرات میشود.

وبلاگ

مطالب آموزشی مرتبط

تعمیر ماکروفر مجیک در کرج

تعمیر ماکروفر مجیک در کرج

اگر یک مایکروفر مجیک در آشپزخانه دارید، خواندن این مقاله را توصیه می کنیم. در این مقاله مشکلات رایج مایکروفرهای مجیک، علل این مشکلات و

تعمیر جاروبرقی فیلیپس در کرج

تعمیر جاروبرقی فیلیپس در کرج

جاروبرقی از جمله لوازم خانگی است که در خانه همه مردم پیدا می شود. فیلیپس یکی از برندهای بزرگ و محبوب در حوزه تولید جاروبرقی

تعمیر جاروبرقی زیمنس در کرج

تعمیر جاروبرقی زیمنس در کرج

آیا جاروبرقی زیمنس شما نیاز به سرویس و تعمیر دارد و شما به دنبال تعمیرکار مجرب زیمنس هستید؟ نمایندگی تعمیر جاروبرقی زیمنس در کرج با

تعمیر جارو برقی ال جی در کرج

تعمیر جارو برقی ال جی در کرج

جارو برقی ال جی یکی از پرطرفدارترین برند های این وسیله الکترونیکی در بین مردم است. جارو برقی این برند معتبر هم ممکن است دچار