جستجوی مقالات

 علت برفک زدن یخچال فریزر

برفک یخچال

علت برفک زدن یخچال بسیار ساده است. هوای خنک داخل یخچال می بایست همواره در داخل اجزای مختلف یخچال به گردش درآمده و جریان داشته باشد. در صورتی که این هوای خنک با هوای گرم یا مرطوب که از خارج یخچال وارد می شود، برخورد داشته باشد، در نقطه اختلاط این دو جریان، برفک به وجود می آید.

 

چرا یخچال برفک میزد؟

اگر برفک کم و در همه جا دیده میشود، ممکن است بدلیل دمای خیلی پایین یخچال فریزر باشد. اگر دمای تنظیم شده دستگاه خیلی پایین باشد، دستگاه فرصتی برای از بین بردن رطوبت هوای سرد درون خود نخواهد داشت و قبل از اینکه دستگاه سیکل خنک سازی بعدی را شروع کند، این رطوبت به برفک یخچال تبدیل میشود.

مطمئن شوید که دمای فریزر در حدود(۱۸- درجه سانتیگراد) و دمای یخچال در (۳ درجه سانتیگراد) تنظیم شده است.در صورتیکه برفک در همه جا تشکیل شده و سخت و یخ زده شده است، ممکن است درب یخچال برای مدتی باز گذاشته شده باشد.

در این حالت ابتدا، یخ زدگی در منطقه اطراف درب خواهد بود اما درنهایت کل فضای داخل دستگاه را دربرمیگیرد. در اغلب موارد، رفع این مسئله باعث میشود پس از ۲ دور یخ زدایی، برفک یخچال از بین رفته و دستگاه به وضعیت عادی بازگردد.

هنگامی که برفک تنها در قسمت عقبی بخش فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور قرار گرفته، به وجود می آید، از وجود مشکلی در چرخه یخ زدایی خبر می دهد. با توجه به دستگاه، این مشکل میتواند به خاطر خراب شدن هیتر، بیمتال، سنسور یخ زدایی، تایمر یخ زدایی یا برد کنترل کننده باشد.

لذا برای عیب یابی دقیق تر باید جزئیات این بخش ها به دقت توسط متخصص فنی بررسی شودالبته به یاد داشته باشید که اگر خانه شما دارای سطح رطوبت بالایی است، هر بار با باز و بسته نمودن درب یخچال فریزر، مقداری از هوای مرطوب وارد دستگاه شده و موجب تشکیل برفک می گردد.

این حالت طبیعی است و در این شرایط، هیتر داخلی دستگاه قادر به ذوب این برفک ها و یخ ها خواهد بود.در صورتى كه مشگل بر طرف نشد ميتوانيد از مشاورين رايگان ما استفاده كنيد پر شدن محفظه فریزر از برفک ، نه تنها موجب افزایش مصرف برق دستگاه یخچال فریزر شده بلکه به کمپرسور دستگاه نیز فشار اضافی وارد خواهد کرد.

 

 علت برفک زدن یخچال فریزر

برفک یخچال به سه دلیل ممکن است تشکیل شود

  1. اگر محل نصب یخچال فریزر مناسب نباشد و محیط دارای رطوبت بالایی باشد، با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال یا فریزر مقدار زیادی از رطوبت محیط وارد دستگاه شده و به برفک زدن یخچال فریزر منتهی می شود. بنابراین، در صورتى كه دستگهاى گرما زا در نزديگى يخچال باشد ( اجاق گاز وسماور يا تابش مستقيم افتاب به روى دستگاه)
  2. دلیل دیگری که می تواند به برفک زدن فریزر بیانجامد، خرابی لاستیک دور درب است. اگر لاستیک در قسمتی دچار شل شدگی، پارگی شده باشد، به طوری که امکان ورود هوا به داخل دستگاه باشد، احتمال برفک زدن بالا خواهد بود.
  3. دلیل سوم تشکیل برفک در یخچال فریزرهایی که دلایل ۱ و ۲ در آنها صادق نیست، می تواند خرابی ترموستات باشد.در این صورت ميتوانيد با كارشناسان ما تماس بگيريد حتما از تعمیرکار مجرب برای رفع اشکال یخچال خود استفاده کنید، چرا که تعویض و تعمیر ترموستات یخچال حساس بوده و در صورت نداشتن دانش و تجربه کافی، ریسک آسیب رسیدن به دستگاه وجود دارد.

 

روش‌های برطرف کردن برفک فریزر

 

تراشیدن برفک ها با کفگیر پلاستیکی یا چوبی

اگر زمان زیادی از آخرین باری که فریزر خود را تمیز کرده‌اید می‌گذرد و ضخامت برفک زیاد شده است، می‌توانید با کمک کفگیر پلاستیکی یا چوبی یخ اضافی را بتراشید. این روشی سریع برای برطرف کردن برفک فریزر است.

فقط فراموش نکنید که از وسایل نوک‌تیز و فلزی برای این کار استفاده نکنید زیرا باعث آسیب رسیدن به فریزر می‌شوند. با ملایمت یخ اضافی را تراشیده و در یک سطل جمع‌آوری کنید. پس‌ازآن که مقداری از ضخامت برفک کم شد از روش از برق کشیدن فریزر برای تکمیل کار استفاده کنید.

 

خاموش کردن یخچال

در صورت مشاهده برفک‌های غیر قابل طبیعی در یخچال فریزرتان، یخچال را از برق کشیده و مواد غذایی داخل آن را خالی کنید. حال چندین (۲ -۳) ساعت صبر کرده تا برفک‌های داخل آن آب شود.

 

روش‌های برطرف کردن برفک فریزر

انواع برفک زدن در یخچال

 

برفک در اطراف درب فریزر

این نوع برفک نشان دهنده این است که درب فریزر به دلایلی مانند فشار مواد غذایی، بسته نشدن کامل کشو، خرابی واشر یا بست درب و غیره، کامل بسته نشده است.

 

ایجاد برفک کم در تمام نقاط یخچال

این مورد زمانی رخ می دهد که یخچال فریزر بسیار پایین باشد. با پایین بودن دمای یخچال بیش از اندازه، فرصت حذف رطوبت هوای سرد فضای درون از بین رفته و قبل از شروع سیکل خنک شازی بعدی، این رطوبت یخ زده و برفک تشکیل می شود. در نتیجه از تنظیم دمای فریزر به میزان -18 درجه سانتیگراد اطمینان حاصل کنید.

 

ایجاد برفک سخت در تمام نقاط یخچال

این نشان دهنده این است که درب یخچال برای مدتی باز نگه داشته شده است.

 

ایجاد برفک در بخش عقبی محل قرار گیری سیم پیچ اواپراتور

این امر نشان دهنده ایجاد مشکل در سیکل یخ زدایی بوده که خود ناشی از آسیب دیدن هیتر، بیمتال، سنسور یخ زدایی، تایمر یخ زدایی و یا برد کنترل کننده می باشد.

در نتیجه با توجه به دلیل برفک زدن، باید در جهت رفع آن و جلوگیری از این پدیده اقدام نمود. ولی اگر یخچال فریزر دچار برفک شد، چه راه کارهایی برای از بین بردن آن وجود دارد؟ در ادامه به شرح این راه کارها پرداخته شده است.

 

چرا نباید برطرف کردن برفک یخچال فریزر را به تعویق انداخت؟

یخ‌ زدگی و یا به اصطلاح بهتر برفک زدن یخچال مشکلی است که نباید به‌ هیچ ‌وجه از آن‌ها چشم ‌پوشی کرد. در صورت دیر اقدام کردن برای برطرف کردن برفک یخچال و یخ زدن داخل یخچال، مواد غذایی داخل یخچال را خراب می‌کند و در حالت بدتر، قطعات به موتور یخچال آسیب می‌رسد و باید دست آخر هزینه‌های گزافی نیز در این ‌مورد بپردازید و خسارت‌های مالی جدی به وجود بیاید. پس مشکلات یخ زدن و برفک زدن را پشت گوش نیندازید.

 

برفک زدن در یخچال های قدیمی

همانطور که گفتیم برفک زدن یخچال های قدیمی امری رایج است. زیرا این یخچال ها مجهز به سیستم‌های نوفراست (برفک زدا) نیستند. اما گاهاً مشاهده می‌شود که یخچال های قدیمی زود به زود دچار برفک می شوند.

علت آن است که در یخچال های قدیمی، صفحه خنک کننده تریزون داخل یخچال قرار گرفته است که با سرد شدن آن کابین داخل یخچال خنک می شود. اگر از محل نصب مناسب یخچال و همچنین سالم بودن نوار لاستیکی درب آن مطمئن هستید، علت آن می تواند خرابی ترموستات یخچال باشد.

زیرا در صورت کار نکردن ترموستات، کمپرسور بطور مداوم کار می کند و سرمای بیش از حد تولید می شود. سرمای بیشتر به معنای کاهش ظرفیت هوا برای نگهداشت رطوبت و در نتیجه برفک زدن بیشتر است.

 

برفک زدن در یخچال های قدیمی

برفک زدن یخچال

برای مشاوره و تعمیر یخچال فریزر خود میتوانید با ما در کرج سرویس با شماره 33521323-026  در کرج و شماره 44698184-021 در تهران تماس بگیرید وهمچنین میتوانید فرم آنلاین درخواست سرویس پر نمایید تا همکاران ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس بگیرند.در خواست های آنلاین شامل %10 تخفیف ویژه میشود.

وبلاگ

مطالب آموزشی مرتبط

مصرف برق کولر گازی

مصرف برق کولر گازی

کولرهای گازی در مقایسه با وسایل سرمایشی و کولر های آبی که فقط عملکرد سرمایش دارند، از عملکرد سرمایش و گرمایش نیز بهره می برند.

تعمیر ماکروفر کنوود در کرج

تعمیر ماکروفر کنوود در کرج

تعمیر ماکروفر کنوود در کرج را به تعمیرکاران ما بسپارید. کنوود از جمله شرکت های بسیار معتبر تولید کننده لوازم خانگی است. این شرکت به