جستجوی مقالات

دلایل تمیز نشستن ماشین لباسشویی

دلایل تمیز نشستن ماشین لباسشویی

دلایل تمیز نشستن ماشین لباسشویی اتوماتیک : لباس‌هایی که در ماشین لباسشویی تمیز نمی‌شوند، زحمت اضافی در روند شستشو ایجاد می‌کنندراهنمای عیب‌یابی که در زیر ارائه شده‌است مرسوم‌ترین علت‌های خوب نشستن و تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی را بیان می‌کنداگر لباس‌هایتان بعد از شستشو در ماشین لباسشویی، همچنان دارای لکه‌های کثیفی هستند یا بوی مطبوع و تمیزی نمی‌دهند، این مطلب شما را راهنمایی خواهد کرد. تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی می‌تواند نتیجه موارد زیادی باشد که بخشی از این موارد، حاصل از خطای خودتان و بخشی دیگر به علت خرابی قطعه‌ای از ماشین لباسشویی است. در این مطلب همه علت‌های تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم و به شما آموزش می‌دهیم چطور آن بخشی که خطای خودتان بوده است را حل کنید.


دلایل تمیز نشستن ماشین لباسشویی


 • بهم خوردن تنظیمات برنامه شستشو
 • پر کردن بیش از حد مخزن لباسشویی
 • مشکلات ناشی از مواد شوینده
 • خرابی المنت
 • کثیف بودن مخزن داخلی ماشین لباسشویی
 • وجود لکه های سرسخت بر روی البسه
 • گرفتگی محفظه الیاف
 • بدون حرکت بودن ماشین لباسشویی
 • تراز نبودن ماشین لباسشویی
 • به موقع خارج نکردن البسه از ماشین لباسشویی
 • تمیز نبودن فیلتر
 • کثیف بودن محفظه جاپودری
 • مشکلات شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی
تمیز نشستن ماشین لباسشویی
تمیز نشستن ماشین لباسشویی

بهم خوردن تنظیمات برنامه شستشو

ماشین لباسشویی شما با چندین چرخه و تنظیمات مختلف ارائه می‌شود زیرا شما شستشوی انواع گوناگونی از پوشاک و پارچه‌ها را در ماشین لباسشویی انجام می‌دهید و شستن همه آنها به یک روش باعث نمی‌شود به یک اندازه تمیز شوند. بنابراین تنظیمات اشتباه در برنامه شستشوی ماشین لباسشویی می‌تواند از دلایل تمیز نشستن آن باشد. مثلا برخی از لباس‌ها به آب سرد و برخی دیگر مثل پارچه‌های کتانی و حوله‌ها به آب گرم نیاز دارند. همچنین مدت زمان شستشو و تنظیمات دیگر هم حائز اهمیت هستند.

پر کردن بیش از حد مخزن لباسشویی

ممکن است ماشین لباسشویی شما 7 کیلویی و یا 5 کیلویی باشد و حجم لباس قرار گرفته در ماشین لباسشویی 5 کیلو باشد و درجه زمان را نیم ساعته و یا کمتر بگذارید. حجم بالای لباس ها و اندک زمان برای شستشو ، لکه ها را از بین نمی برد و بنابرین میتواند دلیلی بر تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی باشد.

مشکلات ناشی از مواد شوینده

ماده شوینده باید با مدل ماشین لباسشویی شما هماهنگ باشددر راهنمایی که توسط سازنده منتشر شده است، نوع ماده شوینده‌ای که مناسب دستگاه است مشخص شده‌ استاگر شما از یک ماده شوینده معمولی استفاده می‌کنید و ماشین لباسشویی شما کارایی خوبی ندارد و یا ماده شوینده بیش از حد در دستگاه کف تولید می‌کندبه‌جای اینکه لباسشویی به تمیز شدن لباس‌هایتان کمک کند، کف اضافی موجب می‌شود که اصطکاک بین لباس‌ها کم شودسایش لباس‌ها روی هم نکته‌ای کلیدی در تمیز شدن لباس‌هاستهمچنین کف بیش از حد منجر به نشتی آب نیز می‌شود. بهترین پودر ماشین لباسشویی پودری است که کف کمتری داشته باشد از پودر هایی استفاده کنید که آنزیم دارند .

صابون‌های پودری به زمان بیشتری برای حل‌شدن در آب نیاز دارندهمچنین این نوع شوینده باید قبل از پرشدن لباسشویی و پیش از روشن‌شدن لباسشویی، به داخل خود مخزن وارد شوندبا این روش این شوینده زمان کافی برای حل‌شدن را خواهد داشتاگر از صابون‌های پودری به مقدار زیادی استفاده شود، روی لباس‌ها رد باقی می‌گذارد.

خرابی المنت

میزان حرارت آب بر روی تمیزی لباس‌ها تاثیر زیادی دارد. در ماشین لباسشویی وظیفه گرم کردن آب برعهده المنت یا هیتر می‌باشد. یکی از دلایل تمیز نشستن لباس‌ها می‌تواند بر اثر سوختن هیتر ماشین لباسشویی باشد. اگر آب گرم در دسترس نباشد، لباس‌هایی که برای تمیز شدن به آب گرم یا داغ نیاز دارند در حد نرمال تمیز نمی‌شوند. ابتدا مطمئن شوید در کنترل پنل، تنظیمات مربوط به دمای شستشو را به ‌درستی انجام داده‌اید. سپس زمانی که آب شروع به پر کردن مخزن کرد و همچنین هنگام شستشو با دقت دمای آب را بسنجید یا با لمس درب جلویی و شیشه ماشین لباسشویی بررسی کنید که احساس گرما می‌کنید یا خیر. اگر متوجه گرما نشدید احتمالا المنت ماشین لباسشویی شما به تعمیر نیاز دارد.

کثیف بودن مخزن داخلی ماشین لباسشویی

برای تمیز شدن لباس‌ها، خود ماشین لباسشویی باید تمیز باشد. گرم شدن آب توسط المنت، عملیات انبساط و انقباض آب، رسوبات حاصل از پودر لباسشویی و الیاف لباس‌ها که در مخزن یا لاستیک ماشین لباسشویی باقی می‌مانند باعث جرم گرفتن و در نتیجه تمیز نشستن ماشین لباسشویی می‌شوند زیرا با گذشت زمان؛ جرم، روغن، کرک و کثیفی در ماشین لباسشویی جمع می‌شود. این آلودگی‌ها در حین شستشو به لباس‌ها منتقل می‌شود. با استفاده از یک چراغ قوه داخل مخزن را بررسی کنید. مخزن را بو کنید؛ اگر بوی کپک یا هر چیز نامطبوعی را احساس کردید، ماشین لباسشویی نیاز به شستشوی داخلی و سرویس دوره‌ای دارد. همچنین یک دستمال کاغذی حوله‌ای بر روی دیواره مخزن بکشید، اگر دستمال کثیف شد، قطعاً ماشین لباسشویی نیاز به تمیز شدن دارد.

وجود لکه های سرسخت بر روی البسه

ماشین لباسشویی برای از بین بردن گرد و غبار، عرق و بوهای نامطبوع از لباس‌ها فوق‌العاده عمل می‌کنداما در مورد برخی از لکه‌ها، قبل از شستشو باید از محلول‌های کمک شستشو استفاده کرددر دفترچه راهنما ممکن است در مورد نحوه پاک‌کردن برخی از لکه‌ها مانند لکه خون و اثر چمن روی لباس مطالبی ارائه شده باشدبرخی از لکه‌های خاص مانند لکه گریس یا نوشیدنی‌ها نیاز به شستشوی بیشتری دارنددر حالت کلی در مواجه با لکه‌های سرسخت، از گرم‌ترین برنامه شستشو برای الیاف مورد نظر استفاده کنید، زمان شستشو را افزایش دهید و اطمینان پیداکنید که لکه قبل از خشک‌شدن لباس از روی آن پاک شده‌است.

گرفتگی محفظه الیاف 

برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی محفظه‌ای برای جمع‌آوری الیاف و پرزهایی دارند که از لباس‌ها کنده می‌شوددر حین شستشو، این محفظه پرزها را جمع می‌کنداگر این محفظه دچار گرفتگی شود یا عیبی پیدا کند، مقدار زیادی از الیاف و پرزهای خیس بر روی لباس‌ها باقی می‌گذاردرنگ این الیاف معمولاً خاکستری روشن یا استخوانی استاین الیاف حتی پس از شستشوی دوباره لباس از روی آن به‌سختی پاک می‌شوندبرای حل مشکل باید محفظه پرزها جدا شود و به‌خوبی تمیز شود.

اگر درب ماشین لباسشویی شما از بالا باز می‌شود و دارای بخش چرخان مرکزی است، ممکن است محفظه پرز در داخل بخش چرخان قرار داشته باشدپوشش بالایی را بردارید و به‌داخل آن نگاهی بیندازیدمحفظه پرد در پایین محفظه چرخان قرار می‌گیردهمچنین ممکن است که این بخش را در زیر حلقه بالاییِ مخزن لباسشویی بیابیدبرخی از ماشین‌های لباسشویی صفحه‌ای برای جذب پرزها بر روی پمپ تخلیه دارند،‌ اما اگر این قسمت نیز دچار گرفتگی شود، ماشین لباسشویی در هنگام تخلیه آب دچار مشکل می‌شودبه بخشی که در رابطه با ماشین لباسشویی با عدم تخلیه آب است مراجعه کنید و راه‌حل تمیز کردن فیلتر پمپ مسدود را مطالعه نمایید.

پس از تعیین موقعیت محفظه پرز، آن را از دستگاه جداکنید و در آب گرم و صابون به‌خوبی بشوییدقبل از اینکه این بخش را در ماشین لباسشویی نصب کنید از خشک‌بودن کامل آن اطمینان حاصل نماییدمطمئن شوید که درب این محفظه بسته است و آسیبی در آن وجود نداردپس از اینکه این بخش کاملاً تمیزشد، دوباره لباس‌ها را بشویید.

بدون حرکت بودن ماشین لباسشویی

علاوه بر وجود آب و مواد شوینده، فراهم‌شدن شرایط دیگری هم برای تمیز شدن لباس‌ها لازم استلباس‌ها باید به حد کافی روی هم سابیده شوند، این کار یا باید با دست انجام شود و یا توسط چرخش لباسشویی صورت گیرداگر لباسشویی حرکتی ندارد و محفظه آن نمی‌چرخد، لباس‌ها طبیعتاً تمیز نمی‌شوند.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما تراز قرار نگرفته باشد، لرزش، صداهای بلند و احتمالاً نشتی ایجاد می‌کند. این موارد بر عملکرد دستگاهتان اثر می‌گذارد و باعث می‌شود کیفیت شستشو کاهش یابد.

به موقع خارج نکردن البسه از ماشین لباسشویی

همین مورد که به نظر ساده می‌رسد، می‌تواند علت بوی نامطبوع لباس‌هایتان و خود مخزن بعد از شستشو باشد. به موقع خارج نکردن لباس‌های شسته شده و ماندن طولانی مدت لباس‌های مرطوب در ماشین لباسشویی، مکان مناسبی برای تولید و رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌سازد.

تمیز نبودن فیلتر

اگر علت تمیز نشدن لباسها، مشکل در تخلیه لباسشویی باشد، همانطور که ذکر شد ابتدا باید شلنگ تخلیه بررسی شود، سپس فیلتر تخلیه را چک کنید.

اشیاء کوچک مانند کلید، جواهرات یا دکمه ها می توانند توسط فیلتر اسیر شوند، اما با گذشت زمان می تواند آنقدر مانع ایجاد کنند که بر عملکرد لباسشویی تأثیر بگذارد. برای پاک کردن فیلتر پمپ در پانل جلویی قسمت پایین درب کوچک را برداشته تا فیلتر را باز کنید. فراموش نکنید قبل از شروع هر گونه تعمیرات دوشاخه را از پریز جدا کنید؛ درب دسترسی را باز کنید و یک سطل کم عمق را در زیر آن قرار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. دستگیره فیلتر را به آرامی در جهت عقربه های ساعت چرخانید و اجازه دهید آب درون ظرف تخلیه شود.

فیلتر پمپ را خارج کنید و هر گونه زباله ای که گرفتار شده را از بین ببرید. فیلتر را به داخل بکشید و در جهت عقربه های ساعت چرخانید تا آن را محکم کنید. درب دسترسی را ببندید و سپس یک چرخه شستشو را آزمایش کنید تا ببینید آب به درستی تخلیه می شود یا خیر.

تمیز نشستن ماشین لباسشویی
تمیز نشستن ماشین لباسشویی

کثیف بودن محفظه جاپودری

اگر جا پودری ماشین لباسشویی شما تمیز نباشد، می‌تواند منجر به تمیز نشدن لباس‌هایتان شود؛ آن را بررسی کنید. جرم و آلودگی در صورت وجود باید پاک شوند.

مشکلات شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی   

دلیل دیگر اینکه چرا لباس‌هایتان به اندازه کافی تمیز نمی شود این است که شلنگ تخلیه لباسشویی به علت انسداد لوله به درستی تخلیه نمی‌شود. این اتفاق گاهی ممکن است زمانی رخ دهد که یک شی کوچک مسیر تخلیه آب را مسدود کرده باشد، مثل سکه ای که در جیب شلوارتان بوده یا دکمه ای که از لباستان جدا شده یا حتی جوراب های کودکتان.

برای چک کردن شلنگ لوله تخلیه، آن را جدا کنید و به دنبال هر گونه موانع باشید و در صورتی که آن‌ها را پیدا کردید بردارید. اگر شلنگ فرسوده و یا آسیب‌دیده به نظر می رسد، باید آن را تعویض کنید تا لباسشویی بهتر تخلیه شود.

وبلاگ

مطالب آموزشی مرتبط

مصرف برق کولر گازی

مصرف برق کولر گازی

کولرهای گازی در مقایسه با وسایل سرمایشی و کولر های آبی که فقط عملکرد سرمایش دارند، از عملکرد سرمایش و گرمایش نیز بهره می برند.

تعمیر ماکروفر کنوود در کرج

تعمیر ماکروفر کنوود در کرج

تعمیر ماکروفر کنوود در کرج را به تعمیرکاران ما بسپارید. کنوود از جمله شرکت های بسیار معتبر تولید کننده لوازم خانگی است. این شرکت به